Jak druk cyfrowy na foliach plastikowych może zmienić rynek opakowań giętkich

Udostępnij

Napisane przez Brendan Casey, Wiceprezes ds. usług inżynieryjnych i dostosowania do potrzeb klienta, Xerox Corporation Wyobraź sobie, że musisz coś wydrukować, a podłoże docelowe nie może przyjąć druku. Obejściem problemu może być drukowanie na innym podłożu i przyklejenie go do podłoża docelowego. Wady tego obejścia? Większe koszty i dodatkowe etapy procesu. Cyfrowo zadrukowana plastikowa pokrywa, przed i po termoformowaniu Jednak w większości zastosowań opakowań elastycznych właśnie w ten sposób odbywa się drukowanie. Na przykład etykiety samoprzylepne lub wkładki kartonowe są stosowane w plastikowych muszlach małży, które stanowią trwały i tani sposób znakowania opakowań artykułów elektronicznych, takich jak baterie, oraz artykułów spożywczych, takich jak ciastka, owoce i dania gotowe. Ale to może się zmienić. Pojawiające się możliwości drukowania bezpośrednio na cienkich foliach z tworzyw sztucznych przy użyciu cyfrowej technologii atramentowej zwiększają wydajność elastycznych firm pakujących, obniżają ich koszty oraz umożliwiają krótkie serie i personalizację, które spełniają zmieniające się potrzeby rynku. Dla właścicieli marek oznacza to, że opakowania produktów mogą mieć czysty wygląd i profesjonalne wrażenie, które wcześniej było trudne do odtworzenia. Innymi słowy, technologia ta ma potencjał, aby zmienić rynek opakowań elastycznych w podobny sposób, w jaki druk cyfrowy zmienił druk komercyjny w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Zmieniający się rynek pełen możliwości

Obecnie większość etykiet samoprzylepnych i wkładek kartonowych do opakowań z tworzyw sztucznych jest drukowana na prasach fleksograficznych w długich, statycznych seriach, co czyni procesy analogowe najbardziej ekonomicznymi. Ale rynek się zmienia. Wiele marek konsumenckich oferuje szereg wariantów produktów spełniających wyspecjalizowane potrzeby. Ostatnia wizyta na stronie internetowej pasty do zębów Colgate ujawniła 48 ofert past do zębów marki Colgate. Taka zwiększona segmentacja produktów skutkuje niższym nakładem produkcji wielu wariantów, co sprawia, że cyfrowy druk opakowań w krótkich seriach staje się atrakcyjną opcją. Zapewnia to również oszczędność kosztów dzięki zmniejszeniu zapasów i elastyczności w reagowaniu na zmiany treści i potrzeby konsumentów. Mimo że penetracja rynku wynosi obecnie mniej niż 1%, Smithers Pira przewiduje, że rynek cyfrowego druku opakowań giętkich będzie się szybko rozwijał, osiągając 32-procentowy wzrost w latach 2015-2019.

Spojrzenie pod maskę na technologie w grze

Xerox wchodzi na rynek z naszą nową prasą produkcyjną Xerox® Production Press for Plastic Films & Substrates, rozwiązaniem, które umożliwia produkcję dla szerokiej gamy zastosowań, w tym pojemników typu clamshell, opakowań typu blister, pokrywek, palików roślinnych, folii termokurczliwych, toreb plastikowych oraz kart podarunkowych, kredytowych i nagród. Prasa jest wynikiem wielu lat badań nad możliwościami druku na foliach plastikowych - z wykorzystaniem sprawdzonych innowacji. Obejmuje to jej podstawowy silnik, Xerox CiPress Production Inkjet Press, który charakteryzuje się solidnym systemem obsługi papieru, który można było łatwo dostosować do wymagań druku na cienkich foliach plastikowych. Bazując na silniku CiPress, nowa prasa może obsługiwać zrolowane arkusze plastiku o grubości od 20 tysięcznych cala (około dwóch trzecich grubości typowej karty kredytowej) do grubości około 30 mikronów (mniej więcej grubość folii Saran Wrap). Najtrudniejsze wyzwanie technologiczne? Dopasowanie atramentów do podłoży plastikowych i formuły ich obróbki przed drukiem. Płynne tusze reagują na plastiku na jeden z dwóch sposobów: albo się zbijają, albo spływają. Drukowanie wymaga zachowania równowagi, aby osiągnąć przyczepność bez spływania. Ponadto, farby muszą osiągać wysoką jakość i trwałość obrazu, jak również odporność na światło w zastosowaniach zewnętrznych oraz zdolność do rozciągania bez pękania lub łuszczenia się w zastosowaniach termoformowania. Dobra wiadomość: nasz zespół opracował atramenty i obróbki wstępne dla praktycznie każdego rodzaju atramentu - UV, wodnego, rozpuszczalnikowego lub stałego, od sztywnych do bardzo rozciągliwych. Łącznie zapewniają one szereg właściwości potrzebnych do zaspokojenia zróżnicowanych i solidnych zastosowań.

Nie wszystkie powierzchnie są jednakowe

Możemy również korzystać z szerokiej gamy podłoży z tworzyw sztucznych, w tym tanich podłoży, które stanowią wyzwanie dla innych urządzeń drukujących na folii z tworzyw sztucznych. Podczas gdy na powierzchni folia z tworzywa sztucznego może wyglądać na płaską, na ogół ma ona fale i rynny w przęsłach pomiędzy rolkami, gdy jest napięta - na tyle wysokie, że wpadają na konwencjonalne głowice drukujące, które muszą pracować blisko powierzchni druku. Jednym ze sposobów obejścia tego problemu jest zastosowanie droższych tworzyw sztucznych, które są zoptymalizowane pod kątem płaskości. Zamiast tego, zastosowaliśmy system kontroli napięcia w zamkniętej pętli, natywny dla silnika CiPress, który nie tylko spłaszcza grube folie plastikowe, ale także może dostosować strumień, aby uwzględnić rozciąganie, które występuje w przypadku cienkich folii. Pozwala to na dokładne drukowanie na grubościach od 33um do 500um - przy znamionowych prędkościach 100 stóp na minutę - jednocześnie dając operatorowi możliwość wyboru bardziej ekonomicznych gatunków folii.

Dostosowana do specyficznych potrzeb klienta

Nasza prasa produkcyjna do folii i podłoży z tworzyw sztucznych to system, który można dostosować do indywidualnych potrzeb, dzięki współpracy z naszym zespołem inżynierów, aby dokładnie odpowiadał potrzebom i wymaganiom danego zastosowania. Aby pomóc zilustrować tę koncepcję w ruchu, zrobiliśmy coś szalonego. Wzięliśmy tę platformę i zamieniliśmy jej plastikowe podłoże na materiał serwetkowy. Tak, dobrze przeczytaliście: jesteśmy w stanie produkować z prędkością do 500 stóp/minutę wspaniałe jakościowo materiały na delikatnych rolkach serwetek, nawet dwuwarstwowych, bez rozdzierania i łamania materiału. Dzięki wykorzystaniu zalet bezwodnego atramentu z platformy CiPress, atrament może pięknie prezentować się na serwetce, nie przeciekając do jej drugiej warstwy. Pomyśl o tym przez chwilę. Jeśli chcesz skontaktować się z inżynierem, aby omówić swój idealny system drukowania opakowań, od drukowania folii plastikowych do tak, drukowania serwetek, skontaktuj się z nami pod adresem USA.Xerox.Engineering.Services@Xerox.com.