Dlaczego kampanie email Drip są kluczowe dla Twojego sukcesu

Udostępnij

Właśnie dodałeś nową osobę do swojej listy mailingowej, dokonałeś nowej sprzedaży lub ktoś wypełnił formularz, aby dowiedzieć się więcej o Twojej firmie i produktach. Niezależnie od tego, jaki jest tego powód, potrzebujesz teraz serii emaili, które utrzymają zainteresowanie odbiorców i zatrzymają ich na dłużej. W tym miejscu z pomocą przychodzą kampanie email drip. Dzięki skutecznej kampanii email drip możesz pozyskać nowych klientów i utrzymać zaangażowanie poprzednich bez kiwnięcia palcem.

Aby lepiej zrozumieć potęgę kampanii email drip, a także zaangażowanie i utrzymanie klientów, przejdźmy do tego, z czego właściwie składa się kampania email drip, jak skuteczna może być taka kampania oraz do kilku przykładów udanych kampanii email drip, które zainspirują Ciebie i resztę działu marketingu.

Co to jest kampania email drip?

Według Constant Contact "Kampanie email drip to zestaw emaili marketingowych, które są wysyłane automatycznie na podstawie harmonogramu." Głównym celem kampanii kroplowych jest utrzymanie zaangażowania nowych klientów, przyciągnięcie poprzednich klientów za pomocą zachęt i ofert specjalnych, a także funkcjonowanie jako strategia kampanii retargetingowych.

Kiedy ktoś zapisze się do Twojego newslettera lub kupi jeden z Twoich produktów, otrzymasz jego adres e-mail, na który zostanie wysłany pierwszy z automatycznych e-maili. Z czasem kolejne emaile będą powoli napływać na ich konta e-mail, aby utrzymać ich zainteresowanie na dłużej.

W podobny sposób, jeśli zauważysz, że ktoś zapisał się do Twojego newslettera, ale nie kupił produktu, lub że kiedyś kupił produkt, ale od jakiegoś czasu nie wchodził w interakcję z Twoją stroną, możesz również przygotować serię automatycznych wiadomości e-mail, które będą retargetować te osoby i nakłaniać je do kolejnych zakupów w Twojej firmie.

Korzyści płynące z tej strategii marketingowej są ogromne, a dzięki udanej kampanii email drip możesz pozyskać nową sprzedaż i utrzymać starych klientów bez ręcznego wysyłania reklam czy zachęt.

Jak efektywne są kampanie email drip w email marketingu?

Według raportu DemandGen, kampanie email drip mogą prowadzić do 20% więcej możliwości sprzedaży dla firm. Głównym tego powodem jest fakt, że kampanie email drip zwiększają ogólną skuteczność email marketingu.

Według Wordstream, "Email jest trzecim najbardziej wpływowym źródłem informacji dla odbiorców B2B, ustępując jedynie rekomendacjom kolegów i liderów myśli branżowej... E-maile powitalne są niewiarygodnie skuteczne: średnio przypisuje się im 320% więcej przychodów w przeliczeniu na jeden email niż innym emailom promocyjnym."

Kampanie email drip tylko wspomagają tę i tak już skuteczną strategię marketingową, a także pomagają ożywić malejące listy mailingowe, dlatego jasne jest, dlaczego firmy uważają te kampanie za bardzo skuteczne.

3 przykłady skutecznych kampanii email drip

Tworząc skuteczną kampanię email drip, należy skupić się przede wszystkim na jej treści, długości, temacie oraz wezwaniu do działania. Zasadniczo chcesz napisać temat wiadomości, który nie będzie do bani, użyć krótkiej, ale skutecznej treści i zakończyć ją wezwaniem do działania, które sprawi, że odbiorcy będą stale zaangażowani.

Możesz również wykorzystać Hubspot jako platformę do email marketingu, ponieważ Hubspot posiada nie tylko przydatne informacje na temat kampanii email drip, ale również szablony, personalizację i harmonogramy, na których możesz bazować.

Poniżej znajdują się przykłady, jak prawidłowo korzystać z kampanii kroplowych w odniesieniu do nowych subskrybentów, nowych klientów i poprzednich klientów.

1. Przykład nowych subskrybentów

Kiedy Twoim głównym celem jest skłonienie nowych subskrybentów do dokonania zakupów na Twojej stronie, chcesz zacząć od kuszącego tematu, specjalnej oferty tylko dla nich oraz serii blogów informacyjnych lub postów z Twojej strony, które przekonają ich do dokonania zakupu. Im bardziej osobisty e-mail, tym lepiej. Oto realny przykład dla firmy sprzedającej bomby kąpielowe:

Od tego momentu chcesz przejść do serii podobnych ofert specjalnych i aktualizacji biznesowych, aby utrzymać zaangażowanie klientów i skłonić ich do dokonania zakupów. Celem jest stworzenie każdej kampanii email drip od początku do końca w tym samym czasie, tak aby treść była spójna.

2. Przykład nowych klientów

Jeśli klient dokonał już zakupu, a Ty chcesz utrzymać jego zainteresowanie przez dłuższy czas, stwórz kampanię e-mailową, która będzie zawierała więcej ofert specjalnych w oparciu o dokonany przez niego zakup oraz informacje dotyczące konkretnego zakupu. Może to być oparte na samym zakupie, a także można tworzyć oddzielne kampanie dla każdego produktu, który oferujesz, aby klienci wracali po więcej.

Poniżej znajduje się świetny przykład takiej kampanii dla osoby, która niedawno kupiła gitarę w internetowym sklepie muzycznym:

Po dokonaniu zakupu e-maile powinny dalej powoli spływać na konto klienta, polecając mu podobne produkty, wyprzedaże i inne oferty, które mogą mu się spodobać, aby utrzymać jego zaangażowanie.

3. Przykład poprzednich klientów

Ostatnim podstawowym celem kampanii email drip jest ponowne zaangażowanie poprzednich klientów. Może to być trudne, ponieważ klienci ci mogli nie kupować niczego w ciągu ostatnich kilku lat. Kluczem jest jednak przedstawienie im oferty, której nie będą w stanie odrzucić. Doskonałym tego przykładem jest przedstawiona poniżej oferta firmy, która sprzedaje akcesoria, takie jak torebki i biżuteria. Poprzedni klient kupił parę kolczyków, a firma chce, aby w przyszłości kupił więcej biżuterii.

Z pewnością zainteresuje to ponownie Twoich dotychczasowych klientów, a dodatkowe e-maile z takimi ofertami pomogą Ci zatrzymać dotychczasowych klientów na znacznie dłużej niż kiedykolwiek wcześniej.

Podsumowując, kampanie email drip są niesamowitym sposobem na zaangażowanie potencjalnych, obecnych i poprzednich klientów w Twoją markę poprzez wykorzystanie taktyki świadomości top-of-mind. Skupiając się na powyższych zasadach, z pewnością w krótkim czasie zauważysz pozytywne rezultaty i zbudujesz bardziej zaangażowaną bazę klientów.

Czy kampania email drip może pomóc w Twoich działaniach marketingowych? Skontaktuj się z nami już dziś w sprawie swoich potrzeb w zakresie marketingu cyfrowego i zobacz, co Ironmark może dla Ciebie zrobić!