Jak działa atrament termochromowy

Udostępnij

W życiu jedyną rzeczą, która pozostaje taka sama, jest zmiana. Jedynym wyjątkiem od tej zasady, oczywiście, jest kolor lakieru na samochodzie. Możesz naprawdę nienawidzić tej limonkowej zieleni, ale nie ma mowy - nie ma mowy - przechodzisz przez kosztowny i czasochłonny proces malowania wszystkiego od nowa. Chcesz, aby kolory rzeczy w Twoim życiu były tak dynamiczne jak samo życie.

Cóż, czasami nasze dobytek i farby naprawdę mogą zmienić kolor, po części dzięki termochromowej technologii farb. Farby termochromowe wykorzystują termochromizm, który odnosi się do materiałów zmieniających odcień w odpowiedzi na wahania temperatury. Wciąż nienawidzisz tej limonkowej zieleni? W ciepły dzień może zmienić się z odcienia żaby Kermit na bardziej tolerancyjny, słoneczny odcień żółci.

Termochromowe atramenty wyczarowują swoją magię na różne sposoby. Obecnie istnieją dwie główne kategorie tych atramentów: termochromatyczne ciekłe kryształy (TLC) i barwniki leuko.

Ciekłe kryształy są dokładnie tym, co wskazuje ich nazwa - substancją, która ma wiele właściwości cieczy skrzyżowanej z elementami strukturalnymi właściwymi kryształom. Spójrz przez mikroskop na ciekłe kryształy, a zobaczysz płyn, który ma widoczne tekstury.

TLC na bazie ciekłych kryształów są pęczkiem temperamentów i raczej trudno je wkomponować w etykiety, ubrania lub inne towary. Farby barwiące Leuco mają jednak bardziej wytrzymałą chemię, która pozwala projektantom stosować je do wszelkiego rodzaju zabawnych zastosowań.

Jednym z najbardziej znanych zastosowań barwników Leuco jest stosowanie ich na puszkach piwa Coors Light. Na puszkach tych, obok logo firmy, znajduje się grafika górskiego krajobrazu. W temperaturze pokojowej góry wyglądają na białe. Schładzamy jednak puszkę do temperatury picia (około 45 stopni Fahrenheita lub 7 stopni Celsjusza), a te same góry zmieniają się w żywe, jasnoniebieskie. Gdy piwo rozgrzewa się w dłoni, grafika ponownie zmienia się na oryginalną biel. Ta zmiana koloru może się powtarzać w kółko.

Producenci produktów barwiących uwielbiają atramenty termochromowe, ale muszą starannie dobierać te atramenty, aby zapewnić, że będą one dobrze działać w ich obecnych procesach produkcyjnych. Zazwyczaj firmy pozyskują próbki od dostawców farb, a następnie przeprowadzają proces prób i błędów, aż do uzyskania stabilnych i wizualnie hipnotyzujących wyników.

Oba rodzaje atramentów termochromowych mają zalety i wady. Chemicy muszą zważyć właściwości każdego z nich przed wyborem farby, która jest najlepsza do ich zastosowania.

Atramenty termochromowe są droższe niż zwykłe atramenty, ale wciąż znajdują drogę do innowacyjnych produktów, od odzieży i samochodów po papier, farby i armaturę łazienkową. Firmy produkujące piwo i napoje energetyczne są znane z tego, że włączają do swoich produktów jaskrawą, wrażliwą na temperaturę grafikę. Barwniki Leuco nie przeszkadzają w recyklingu, więc są również przyjazne dla środowiska.